Jak wybrać czekoladową fontannę

Rynek czekoladowych fontann wzrasta dynamicznie, a razem z nim przybywa coraz więcej firm oferujących wynajem fontann. W błyskawicznym tempie poszerza się także ich czekoladowa oferta. Zanim dokona się ostatecznego wyboru firmy, od której chcemy wynająć fontannę, zainteresowani powinni mieć na względzie kilka czynników, które prezentujemy poniżej.

Rodzaj i wysokość oferowanego urządzenia. Zasadnicze pytanie, jakie należy zadać właścicielowi fontanny to marka oferowanego urządzenia. Warto wiedzieć, iż pomimo tego, że firm oferujących czekoladowe fontanny jest sporo, to nie każda z nich jest w stanie zapewnić najwyższą jakość. Istnieje bowiem ryzyko, że urządzenie będzie głośne i niestabilne. Może się również zdarzyć, że fontanna będzie się trząść, a w wodospadzie czekolady zobaczymy dziury będące efektem złego wypoziomowania fontanny. Dwie wiodące marki produkujące czekoladowe fontanny, to angielska Giles&Posner oraz amerykańska Sephra. Wybierając fontanny tych firm, zapewnimy sobie wysoką jakość związaną z prawidłowym działaniem fontanny oraz zmniejszymy ryzyko niepowodzeń. Innym ważnym czynnikiem jest wyskość fontanny. Wielkość oferowanego urządzenia odgrywa ważną rolę podczas porównywania cen. Im większa fontanna, tym więcej zużywa się czekolady i tym droższa oferta. Aby właściwie porównać ceny wynajmu czekoladowych fontann, należy zatem zwracać uwagę nie tylko na markę fontanny ale i jej wysokość.

Zawartość kakao w czekoladzie. Do czekoladowej fontanny stosuje się specjalnie do tego celu skomponowaną czekoladę couverture z wysoką zawartością kakao. Dzięki jej zastosowaniu uzyskuje się niepowtarzalny efekt wizualny, intensywny aromat oraz głęboki smak. Couverture zawiera dużą ilość masy kakaowej co sprawia, że jej cena jest bardzo wysoka. Im większa zawartość kakao tym lepiej! W niektórych przypadkach, zamiast oryginalnej czekolady couverture używa się tańszych zamienników, w których zawartość masy kakaowej jest bardzo niska. Rezultat jest często taki, że aromat i smak czekolady zostaje zniekształcony, czekolada ma nieodpowiednią konsystencję, a razem z nią zostaje zakłócona dynamika czekoladowego wodospadu. Istotne jest zatem to, by podczas porównywania ofert wynajmu czekoladowej fontanny, zostało zadane pytanie dotyczące zawartości kakao w stosowanej czekoladzie.

Produkty dodatkowe. Przed dokonaniem wyboru firmy, z którą chcemy współpracować, należy także uzyskać odpowiedź na pytanie dotyczące oferowanych produktów dodatkowych. Kompleksowa oferta wynajmu czekoladowej fontanny powinna zawierać nie tylko czekoladową fontannę (najkorzystniej Giles&Posner lub Sephra) i czekoladę z duzą zawartością kakao (najlepiej Giles&Posner lub Callebaut) ale i szereg produktów dodatkowych, takich jak: stolik, podest, skerting (falbana do stołu) oraz dekorację. Cena usługi powinna również obejmować talerzyki, patyczki do przekąsek oraz serwetki.

Uzyskując odpowiedzi na powyższe pytania upewnimy się, że nie przepłacamy, a dodatkowym atutem będzie uniknięcie rozczarowań.

Czekoladowa fontanna, atrakcja i hit na przyjęciu

Ten kto choć raz doświadczył widoku czekoladowej fontanny na przyjęciu wie, że jest to atrakcja nie do zapomnienia. Kochają ją dzieci, uwielbiają dorośli. Dla wielu jest miłością od pierwszego wejrzenia – jak tylko ją się zobaczy, od razu chce się do niej zbliżyć i zostać przy niej na zawsze. Czekoladowa fontanna zalet ma wiele, a jej wyjątkowość należy łączyć ze smakiem specjalnie do tego stworzonej czekolady oraz wizualną prezencją fontanny.

No właśnie, czekoladowa fontanna jest eleganckim urządzeniem, przeznaczonym do celowo do tego stworzonej czekolady „couverture”. Urządzenie to, pod wpływem temperatury, roztapia tą czekoladę, a następnie za pomocą pompy zasysa ją z dołu i wypycha w górę, by swobodnie spływała z kaskad. W ten sposób uzyskuje się efekt wodospadu czekolady, w którym zanurzane są różnego rodzaju przekąski, takie jak: świeże truskawki, biszkopty lub pianki marshmallows. Pachnąca czekolada przez cały czas ma idealnie gładką konsystencje, a jej aromat sprawia, że nie sposób jej się oprzeć.

Czekoladowe fontanny, podobnie jak ziarna kakaowca, przywędrowały do Europy zza oceanu, gdzie od jakiegoś już czasu uatrakcyjniają swoją obecnością ważne uroczystości. Fontanny te sukcesywnie przemierzały kolejne kraje europejskie, aż w końcu trafiły na rynek polski. Pomimo iż nastąpiło to zaledwie kilka lat temu, czekoladowe fontanny szybko zaczęły królować na przyjęciach w całej Polsce. Stały się wyznacznikiem luksusu, elegancji, ale co ważniejsze – źródłem satysfakcji i zadowolenia zarówno dzieci jak i dorosłych.

Historia czekolady

Czekolada towarzyszy człowiekowi od wieków. Jej historia zaczęła sie w Ameryce Środkowej ponad 3000 lat temu, poprzez połączenie ziarna kakaowca i innych przypraw z wodą. Stąd też, początki czekolady należy kojarzyć z pikantnym napojem czekoladowym. Ziarna kakaowca były wówczas bardzo cenne – miały boską moc, dodawały energii oraz były symbolem płodności. Pełniły także ważną rolę w obrzędach weselnych Majów i Azteków. Narzeczona wręczała panu młodemu kolorowo malowany stołeczek oraz pięć ziaren kakao, mówiąc: „Daję Wam to na znak, że biorę was za męża”, natomiast narzeczony ofiarował jej spódnicę, pięć ziaren kakao i wymawiał swoją przysięge.

Do Europy czekolada trafiła znacznie później, a jej odkrycie przypisuje się Krzysztofowi Kolumbowi, który dotarł do Ameryki Centralnej w 1502 roku, i który w drodze powrotnej do Hiszpanii zabrał ze sobą kilka ziaren kakaowca. To właśnie w Hiszpanii powstała pierwsza wytwórnia czekolady pod koniec roku 1657; sto lat później w Londynie, a wkrótce po tym w Holandii i w Portugalii. Dodam, że pierwsza czekolada mleczna została wyprodukowana w Szwajcarii w 1750 roku, a urozmaicili ją Włosi dodając orzechy i migdały. Belgowie, natomiast, jako pierwsi wyprodukowali tabliczkę czekolady na początku XIX wieku, a wkrótce po tym powstały przepyszne bombonierki.

Czekolada ma zatem długą i ekscytującą historię. Czekolada konsumowana jest przez ludzi od co najmniej 3000 lat. Występuje w różnych formach, a jej smakowi mało kto potrafi się oprzeć. Wraz ze wzrostem coraz to bardziej wysublimowanych potrzeb konsumentów, powstają nowe czekoladowe przysmaki oraz formy ich spożywania. Dostępne są: tradycyjne tabliczki czekolady, masło czekoladowe oraz czekolada w postaci popularnego napoju na wodzie lub mleku. Spotyka się także czekoladę sproszkowaną, w granulkach ale i w pastylkach. Jednakże, jednym z najbardziej innowacyjnych sposobów konsumowania czekolady stała się czekoladowa fontanna, która w połączeniu ze specjalnie do tego stworzoną czekoladą przyciąga urokiem i słodkim aromatem nawet najwybredniejszych koneserów.